Question
A boat can cover 84 km upstream and 252 km downstream in
14 hours. Speed of the stream is how much less than the speed of the boat in still water if the boat can cover 63 km upstream and 189 km downstream in 10 hours?Solution
ATQ, ATQ, Let the upstream speed and downstream speed of the boat be x km/h and y km/h, respectively. So according to question: 84/x + 252/y = 14 ………………. (i) Also, 63/x + 189/y = 10 ……….. (ii) Solving (i) and (ii), we get x = 14 and y = 42 So, the upstream speed and downstream speed of the boat are 14 km/h and 42 km/h, respectively. Speed of the boat in still water = (14 + 42)/2 = 28 km/h Speed of the stream = (42 – 14)/2 = 14 km/h So, the desired difference = 28 – 14 = 14 km/h
Who among the following devised the policy ‘Doctrine of Lapse’?
The Union Home Minister Amit Shah has unveiled a 120 feet tall statue of a polo player in which state?
Where is Kamarajar Port situated?
AIIB stands for ______________
Which of the following state/ut has launched the ‘SAH-BHAGITA Scheme’ for the compliance in tax collection.
Which among the following matches of islands and their location is incorrect?
With which act social security was introduced in India?
Losar festival is a celebration for New Year. This is observed in
What is the predominant geological origin of the Malwa Plateau?
Forman Magnum is an aperture of