Question
The speed of a boat in still water is three times the
speed of the boat upstream. If the boat takes 30 minutes to cover 30 km downstream, then find the speed of the boat in still water.Solution
Let the speed of the boat in still water be β3xβ km/h. Speed of the boat in upstream = 3x Γ· 3 = βxβ km/h Speed of the stream = 3x β x = β2xβ km/h Speed of the boat in downstream = 3x + 2x = β5xβ km/h ATQ. (30/30) Γ 60 = 60 So, 5x = 60 Or x = 12 So, speed of the boat in still water = 3 Γ 12 = 36 km/h
More Boats and streams Questions
- Which letter and number cluster will replace the question mark (?) to complete the given series?
LT6, KU12, IW24, FZ48, ____ - Which letter-cluster will replace the question mark (?) in the following series?
RGV, UME, ?, AYW, DEF - A series is given with one term missing. Choose the correct alternatives from the given ones that will complete the series.
57, 59, 56, 61, 54, ___ - Which letter-cluster will replace the question mark (?) in the following series?
NPQR, OORQ, PNSP, ____, RLUN - Select the number from among the given options that can replace the question mark (?) in the following series.
17, 18, 22, 31, 47, ___