Question
The speed of a boat in still water is 30 km/hr. If the
boat covers 240 km in upstream in 12 hours, then find the time taken by the boat to travel 140 km in downstream.Solution
Let the speed of the boat in still water and the speed of the current be βxβ km/hr and βyβ km/hr, respectively Upstream speed of the boat = (x β y) = 240/12 = 20 km/hr Or, 30 β y = 20 Or, y = 30 β 20 = 10 km/hr Therefore, downstream speed of the boat = 30 + 10 = 40 km/hr Required time taken = 140/40 = 3.5 hours
Which among the following are perpetual instruments with a contingent conversion feature in case of crisis?
Which of the following two Russian Bank are the first foreign lenders to have received approval from the RBI towards settling international trade transa...
ABC Ltd made an initial investment of Rs. 50,000 and earned Cash Inflows of Rs. 25000 every year till 4 years. What is the payback period for ABC Ltd?
___________ is a legal contract or agreement between a borrower and lender that defines the rights and obligations of the parties in relation to a bond ...
In case the company has issued Bonus shares, which among the following ratios will be affected?
From the above information, calculate the gross profit ratio.
What is the minimum amount of loan outstanding of a borrower or a guarantor who has committed wilful default , to be known as a Wilful defaulte r? Β
The manager has to establish linkages, relationships and networks, both inside and outside the organisation which would be useful in achieving organizat...
Nagaland became the first Indian state to implement which type of insurance scheme?
Under the Credit Guarantee Fund Trust for Micro and Small Enterprises (CGTMSE) scheme, what is the ceiling for availing credit guarantee for under CGS-I...