Question
A boat can travel 26 km downstream in 30 min. The ratio
of the speed of the boat in still water to the speed of the stream is 8: 5. How much time will the boat take to cover 22 km upstream?Solution
Speed of downstream = D/T = 26 × (60/30) = 52 km/hr The ratio of the speed of the boat in still water to the speed of the stream = 8: 5 (8x, 5x) => 13x = 52 => x = 4 Speed of upstream = 8x – 5x = 3x = 12 km/hr Distance = 22 km Time = D/S = 22/12 = 1(5/6) hrÂ
The top part (numerator) of a fraction is 4 more than three times the bottom part (denominator). If we reduce the numerator by 15 and increase the denom...
Calculate: 0.75 × 0.4 + 2.5 ÷ 0.5 − 0.36
Express 0.125 as a fraction in simplest form.
Which of the following fractions lies between 3/7 and 8/9?
If the numerator of a fraction is increased by 25% and the denominator is decreased by 10%, the value of the new fraction 25/24, Find the original faction.
The value of
- The product of two decimals is 0.675. If one of the decimals is 2.5, then find the other decimal.