Question
The speed of a boat in still water is 7.5 times the
speed of the stream. If the difference between the upstream and downstream speed of the boats is 40 km/hr, then find the time taken by the boat to travel 260 km in upstream.Solution
Let the speed of the stream be ‘x’ km/hr Therefore, speed of the boat in still water = 7.5x km/hr Upstream speed of the boat = 7.5x – x = 6.5x km/hr Downstream speed of the boat = x + 7.5x = 8.5x km/hr According to the question, 8.5x – 6.5x = 40 => 2x = 40 => x = 20 Therefore, upstream speed of the boat = 6.5x = 130 km/hr Required time taken = 260/130 = 2 hours
Tungsten is used for the construction of filament in an electric bulb because of itsÂ
Two satellites are orbiting Earth at different altitudes. Satellite A is closer than Satellite B. Which of the following is correct regarding their spe...
The apparent weight of the body becomes zero in which of the following cases in the elevator?
The membrane surrounding the cell is called
One can distinguish a telescope from a microscope by observing –
Cathode rays when obstructed by metal cause emission of -
Which of these is not a function of the liver?
What is the main cause of emphysema? Â
Which property of iron metal is utilised in producing iron sheets required for making buckets?
Two billiard balls each of mass 0.02 kg moving in opposite directions with speed 5 m s−1 collide and rebound with the same speed. What is t...