Question
The speed of a boat in still water is 5 times the speed
of the stream. If the difference between the upstream and downstream speed of the boats is 24 km/hr, then find the time taken by the boat to travel 384 km in upstream.Solution
Let the speed of the stream be βxβ km/hr Therefore, speed of the boat in still water = 5x km/hr Upstream speed of the boat = 5x β x = 4x km/hr Downstream speed of the boat = x + 5x = 6x km/hr According to the question, 6x β 4x = 24 => 2x = 24 => x = 12 Therefore, upstream speed of the boat = 4x = 48 km/hr Required time taken = 384/48 = 8 hours
Which Logic Gate is known as Universal Gate?
Which among the following is not a crypto currency ?
What is the international governing body associated with table tennis?
Which of the following is NOT a Directive Principle based on the ideals of Mahatma Gandhi?
Who is the first Indian CEO of Google?
Who among the following has been appointed as the Chairman of the Central Board of Film Certification (CBFC) in August 2017 by the Ministry of Informati...
Which of the following statement is correct about National Games 2023?
I. For the first time, National Games was held in Goa from 26 October 2023...
Which of the following statement is incorrect about harvest festival?
Β Consider the following statements regarding the Babbar Akali movement during the years 1921 β 1925.
1. The movement included Guru Sikhs, ...
Which explorer discovered a sea route to India in 1498?