Question
The speed of a boat is that of the current of water is
40:3. The boat goes along with the current in 3 hours 8 minutes. It will come back inSolution
Let the speed of the boat in still water = 40 km/hr And the speed of the current = 3 km/hr Time = 3 hours 8 minutes = 25/8 hrs Downstream speed = 40 + 3 = 43 km/hr Upstream speed = 40 – 3 = 37 km/hr Distance = Downstream speed × Downstream time Distance = [43 × (25/8)] km Upstream time = Distance / Upstream speed Upstream time = [43 × (25/8)]/37 = 3(2/3) hrs
Since which year was the construction of Fort Aguada started?
Members of which phylum are known as sponges?
Who can make the rules related to peace, prosperity and good governance in the Andaman and Nicobar Islands?
Classification of a wilful defaulter occurs after how many months of an account becoming NPA?
Choose the correct answer:
7845 β ? = 8461β3569
Which of the following CANNOT be grouped under physiographic divisions of India?
Which of the following statements is /are correct in the context of The Jammu and Kashmir Official Languages Bill, 2020.
1. The Bill was for th...
IBFC full form
In what architectural style is the Ram Mandir in Ayodhya designed?
Gini coefficient is associated with which of the following measurements in an economy?