Question
Komal bought 20 kg rice for Rs 30 per kg, b kg rice for
Rs 35 per kg and (b + 4) kg rice for Rs 25 per kg. She mixed all type of rice together and the average cost price of 1 kg rice is Rs 29.6. Find the quantity of rice that is bought at Rs 25 per kg.Solution
According to the question,
20 × 30 + b × 35 + (b + 4) × 25 = 29.6 × (20 + b + b + 4)
600 + 35b + 25b + 100 = 29.6 × (24 + 2b)
700 + 60b = 710.4 + 59.2b
0.8b = 10.4
b = 13
Quantity of rice that is bought at Rs 25 per kg = 13 + 4 = 17 kg
More Average Questions
Match Column I and Column II and choose the correct match from the given choice
Directions: Choose the combination that completes the sentences.
(A)Climate change and unsustainable use of land a...
Column (1)
Directions : You are required to match statements from columns 1 and 2 and find which of the following pairs of statement make sense meaningfully and g...
In the following questions, two columns are given, Column 1 and Column 2. Each column contains 3 phrases. Match the phrases in Column 1 with the phra...