Question
A rocket with a lift-off mass 10,000 kg is blasted
upwards with an initial acceleration of 5.0 m s–2. Calculate the initial thrust (force) of the blast.Solution
Given that Mass of the rocket, m = 10,000 kg Initial acceleration, a = 5 m/s2 Acceleration due to gravity, g = 10 m/s2 Using Newton’s second law of motion, the net force (thrust) acting on the rocket is equal to F - mg = ma F = m(g + a) F = 10000 × (10 + 5) N = 10000 × 15 N = 15 × 104 N
60.22 of 349.98% + 419.99 ÷ 14.18 = ?
Ankush and Binny began a business where Ankush contributed 75% of the total capital. Four months later, Chintu joined the busines...
(1680.23 ÷ 27.98) + (600.32 ÷ 23.9) + 1384.11 = ?
119.98% of 80.02 - 15.12 × 2.02 + 19.95 = ?
30.22% of (79.9 x 6.01) + 69.97 =?
If cosec (2A + B) = (2/√3) and cosec (A + B) = √2, find the value of (4A - B) .
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
(√899.69 + 49.83% of 640.24)² - (7/8 of 479.79) = ?
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...