Question
Two billiard balls each of mass 0.02 kg moving in
opposite directions with speed 5 m sβ1 collide and rebound with the same speed. What is the impulse imparted to each ball due to the other?Solution
Mass of each ball = 0.02 kg Initial velocity of each ball = 5 m/s The magnitude of the initial momentum of each ball, pi = mass Γ velocity = 0.02 Γ 5 = 0.1 kg m/s After the collision, the balls change their directions of motion without changing the magnitudes of their velocity. Final momentum of each ball, pf = β 0.1 kg m/s Impulse imparted to each ball = Change in the momentum of the system = pf β pi = β 0.1 β 0.1 = β 0.2 kg m/s The negative sign indicates that the impulses imparted to the balls are opposite in direction.
Select the option figure in which the given figure is embedded(rotation is NOT allowed).
Select a figure from amongst the Answer Figures.
...Β

Select a figure from amongst the Answer Figures.
<...Β
Study the given pattern carefully and select the number that can replace the question mark (?) in it.


Select a figure from amongst the Answer Figures.
...Β
Three of the following four figure pairs are alike in a certain way and thus form a group. Which is the one that does not belong to that group?
<...How many triangles are present in the following figure?
