📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    ⚡ Azaadi sale - Celebrate Independence Day with Flat 55% Off On all courses! 13 to 17 Aug ⚡ Enroll Now

    Question

    A company produces a single product with the following

    cost structure: • Selling price per unit: ₹500 • Variable cost per unit: ₹300 • Fixed costs per month: ₹4,00,000 What is the break-even point in units?
    A 800 units Correct Answer Incorrect Answer
    B 1,200 units Correct Answer Incorrect Answer
    C 2,000 units Correct Answer Incorrect Answer
    D 3,000 units Correct Answer Incorrect Answer
    E 4,000 units Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Practice Next
    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call