Question
Rajesh purchased 6 mangoes, 3 bananas and 10 guavas in
₹136. If the ratio of the cost (per piece) of mangoes, bananas and guavas is 3 : 2 : 1, what will be the total cost of 1 mango, 2 bananas and 3 guavas?Solution
Let the cost per piece of mangoes be 3x. Let the cost per piece of bananas be 2x. Let the cost per piece of guavas be x. Then, 6(3x) +3(2x) +10(x) = 136 18x + 6x + 10x = 136 34x = 136 x = 4 Then, the cost per piece of mangoes, bananas and guavas is Rs. 12, Rs. 18 and Rs. 4 respectively. Therefore the cost of 1 mango, 2 bananas and 3 guavas = 12 x 1 + 8 x 2 + 4 x 3 = 12 + 16 + 12 = Rs. 40
Consider the following statements in regards to the Consumer Protection Act, 2019:
I) It was introduced as a replacement of COPRA, 1986
II...
Who among the following was conferred with the Best Actor award at the Dadasaheb Phalke International Film Festival in February 2020?
The substance made from only carbon is
Purvanchal Himalayas does NOT comprise of:
Which of the following countries is not one of the top 5 Gold Producing Countries?
What are the two main forms of protection used to shield domestic industries from foreign competition in an inward- looking trade strategy?
In 1898, which one from the following chemist discovered neon by cooling a sample of air to a liquid state, heating the liquid and capturing gases upon ...
Who has been named as the leader of Opposition in Rajya Sabha in Feb 2021?
International Rice Research Institute (IRRI) is located in:
The Is of Doing Business Report does not determine the regulators who affect __________.