Question
Speed of a car is (v + 3) km/h, which is 10 km/h less
than that of bike. Time taken by car to cover 84 km is 25% less than the time taken by bike to cover 168 km. Length of a train is (5v + 11) metres. If speed of train is (v - 5) m/s, then find the time taken (in seconds) by train to cross a man standing on a platform of length 420 metres.Solution
Speed of bike = v + 3 + 10 = (v + 13) km/h 84 ÷ (v + 3) = (3/4) × 168 ÷ (v + 13) Or, 84(v + 13) = 126(v + 3) Or, 84v + 1092 = 126v + 378 Or, 42v = 714 Or, v = 17 Length of train = 5 × 17 + 11 = 96 metres Speed of train = 17 − 5 = 12 m/s Since we need to calculate the time taken by train to cross the man standing on the platform, so the length of the platform will not be considered. Required time = 96 ÷ 12 = 8 seconds
Which of the following banks has implemented the first phase of the Reserve Bank of India's (RBI) Digital Rupee (eRs)?
The Mahabodhi Temple Complex, which is one of the four holy sites related to the life of the Lord Buddha, is located in -
What is the purpose of Project ODISERV launched by Dharmendra Pradhan?
RBI launched its first global hackathon named “HARBINGER 2021 – Innovation for Transformation”. The theme of HARBINGER 2021 was ______________. <...
Which of these has become the winner of LIVA MISS DIVA UNIVERSE 2022?
What recognition did Captain Avhilash Rawat and his crew receive for their actions during a Red Sea rescue mission?
Alysa Liu, a 2022 Olympian and world championships bronze medalist, is retiring from competitive figure skating at age 16. She is from ___________.
IIT Madras and National Institute of Ocean Technology (NIOT), Chennai, are organizing the OCEANS 2022 Conference and Exposition, the bi-annual event fo...
What does "Depreciation" mean?
Which of the following is NOT a component indicator of the Global Hunger Index (GHI)?