Question
Speed of a car is (v + 5) km/h, which is 7 km/h less
than that of bike. Time taken by car to cover 72 km is 25% less than the time taken by bike to cover 120 km. Length of a train is (5v + 11) metres. If speed of train is (v - 2) m/s, then find the time taken (in seconds) by train to cross a man standing on a platform of length 360 metres.Solution
Speed of bike = v + 5 + 7 = (v + 12) km/h 72 ÷ (v + 5) = (3/4) × 120 ÷ (v + 12) Or, 72(v + 12) = 90(v + 5) Or, 72v + 864 = 90v + 450 Or, 18v = 414 Or, v = 23 Length of train = 5 × 23 + 11 = 126 metres Speed of train = 23 − 2 = 21 m/s Since we need to calculate the time taken by train to cross the man standing on the platform, so the length of the platform will not be considered. Required time = 126 ÷ 21 = 6 seconds
Which of the following Articles of the Indian Constitution mentions about the organisation of ‘Village Panchayats’?
Mohi Bahauddin Dagar, a renowned musician, is known for playing which of the following instruments?
Into how many books is the Akbar Nama divided?
From the given options, choose the one which is NOT a product of the decomposition reaction of Lead nitrate.
Indian origin Laxman Narasimhan has assumed the role of CEO and will join the board of directors of which of the following Companies?
The world’s largest steel producer company______ has planned to set up the steel plant in state Odisha?
Which Article of the Indian Constitution provides for equal opportunity for all citizens in the matter of employment under the state?
Most of the Harappan sites are primarily divided into _________ parts.Â
The short-term co-operative credit structure named Primary Agricultural Credit Societies (PACS) works under which of the following level?
____________ has two traditions: one is the sankeertana (which is the devotional aspect) and the other is the raasa.