Question
Two trains βAβ and βBβ started from station
βPβ and βQβ towards station βQβ and βPβ respectively at the same time. When they met after 11 hours, train βBβ has travelled 144 km more than train βAβ. Find the distance travelled by train βAβ in 8 hours if distance between both stations is 408 km.Solution
Let distance travelled by train βAβ at the time of meet = βxβ km So, distance travelled by train βBβ at the time of meet = βx + 144β km According to question; x + x + 144 = 408 => 2x = 264 => x = 132 Distance travelled by train βAβ in 11 hours = 132 km Speed of train βAβ = 132/11 = 12 km/h Distance travelled by train βAβ in 8 hours = 12 Γ 8 = 96 km
The difference between the spot price and the futures price of an asset is primarily explained by:
What will happen when supply elasticity is less than demand elasticity?
Refer to the below table and calculate the net value added at market price
In the Solow growth model, steady-state growth occurs when:
If the total revenue from sales of X is given by the equation R=100Q-2Q^2. What is the point elasticity of demand when MR=20
There are three commodities βthe first commodity has a negative price, at β1 per unit; the second commodity is priced at +1 per unit while the third...
Calculate national income from the following data:
What is the projected inflation rate for India by FY25 as per the Economic Survey 2023-24?
Which of the following is correct?
In which of the following case , the production cost curves shifts downward?