Question
A goods train leaves a station at a certain time and at
a fixed speed. After 9 hours, an express train leaves the same station and moves in the same direction at a uniform speed of 176 km/hr, this train catches up the goods train in 7 hours. Find the speed of the goods train.Solution
Let the speed of the goods train be ‘s’ km/hr Distance covered by goods train in 16 hrs = s x 16 km Distance covered by express train in 7 hrs = 7 x 176 km Distance covered by goods train in 16 hrs = Distance covered by express train in 7 hrs So, 16s = 7 × 176 ⇒ 16s = 1232 ⇒ s = 1232/16 = 77 So, Speed of goods train = 77 km/hr
- How is N related to the wife of P?
How is H related to F?
Four of the following are alike in a certain way. Who among the following one does not belong to the group?
Introducing a woman, a man said, 'Her sister’s mother is the only daughter of my grandmother.' How is the man related to this woman? Â
What is the relation of E with respect to G?
How is O related to S?
How is K related to N?
There are only six members in a family. J is the only daughter of T. T is husband of U. R is the only daughter in law of U. K is the only son of his par...
Who among the following is definitely the son of B?
In a class of 40 students, Monika is 13th from the left and Rakesh is 32th from the right end. How many students are there between...