ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    Two trains 175 metres and 125 metres in length are

    running towards each other on parallel tracks, one at the rate 55 km/hr and another at 35 km/hr. In how many seconds will they be clear of each other from the moment they meet?
    A 12 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    B 10 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    C 15 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    D 6 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    E 9 seconds Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Required time = Sum of the lengths of trains / Relative speed Relative speed = 55 + 35 = 90 kmph = (90 × 5)/18 = 25 m/sec Required time = (175 + 125)/25 = 300/25 = 12 seconds

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question