Question
Train ‘A’ running with a speed of 108 km/hr crosses
a vertical pole in 12 seconds. Find the approx. time taken by the train ‘A’ to cross a train ‘B’ whose length is 140 metres less than that of train ‘A’ and whose speed is 1/4 more than that of train ‘A’ if both are running in opposite direction.Solution
Speed of train ‘A’ = 108 × (5/18) = 30 m/sec Length of train ‘A’ = 30 × 12 = 360 metres Length of train ‘B’ = 360 – 140 = 220 metres Speed of train ‘B’ = 30 + (30/4) = 37.5 m/sec Required time taken = (360 + 220)/(30 + 37.5) = 8.59 = 9 seconds
How many indicators are included in the updated Panchayat Advancement Index (PAI) 2.0 framework?
How many airports have been operationalized under the UDAN scheme so far (Jan 2023)?
- Which country launched the Shenzhou-20 mission to its space station?
Which Indian city has been declared a UNESCO ‘Creative City of Gastronomy’?Â
What ensures uninterrupted connectivity between Kashmir and Ladakh during winters in the Z-Morh tunnel?
What is a significant focus of the India-EU Free Trade Agreement (FTA) negotiations?
What is the projected export value of India’s engineering goods to the UK by 2029–30, as expected under the UK-India FTA?
According to the information provided by the Ministry of Defence (MoD),the total value of defence production in the 2022-23 financial year has exceeded ...
Which country recently joined the International Solar Alliance (ISA)?
- What is the main goal of the Uttarakhand Adarsh Sanskrit Village Programme launched in April 2025?