Question
John travelled a total distance of 432 km. He covered
5/8 of this distance at a constant speed of 30 km/h. To complete the entire journey in 13.5 hours, what speed must he travel the remaining distance at?Solution
(5/8) of 432 km = 270 km So, time taken to travel 270 km = 270 Ă· 30 = 9 hours Remaining distance = 432 - 270 = 162 km Remaining time = 13.5 - 9 = 4.5 hours So, speed at which remaining distance is to be travelled = 162 Ă· 4.5 = 36 km/h
A transformer works on which principle?
An ant can see objects all around it due to the presence of which type of eyes?
What is the escape velocity from the surface of the Earth?
Which part of a plant is responsible for photosynthesis? Â
Which physical quantity has unit “Joule/second”? Â
The density of water is maximum at which temperature?
The amount of light entering in eye is controlled by:
The work done by a centripetal force on an object moving in a circular path is:
The distance between the focus and the centre of curvature of a spherical mirror in terms of the radius of curvature R, is equal to:
Which one of the following is not a function of the liver?