Question
The speed of a train is 90 km/hr and it takes 16 seconds
to cross a man. Find the time taken by train to cross a platform if the ratio of the length of the platform to the train length is 13:8.Solution
Let the length of train be x m. According to the question, => 90 x (5/18) = x/16 => x = 400 m Length of the platform = 400 x (13/8) = 650 m {Speed conversion = 90km/hr = 90 × (5/18)m/s = 25 m/s} Required time = (400 + 650)/25 = 42 seconds  Â
Two pairs of antennae are present in
The Aryans came to India from:
What will be the percentage of porosity of a soil which has 1.5g/cm³ bulk density and 2.65 g/cm³ particle density?
Whether use of Mustard oil as a Class -1 Preservatives/binding Agent/ingredient in Compounded Asafoetida is allowed?
Unconsolidated deposits of CaCO3, used a liming material is
Central Potato Research Institute is situated in_____.
Balance shelf life means:
Which disease is commonly found in Jowar field?
In C4 plants, the primary carboxylation takes place by using ___ enzymeÂ
Fermentation method of seed extraction is practiced in which crop?