Question
Train P starts from Lucknow to Dehradun at 11:55 am with
an average speed of 30 m/s. Train Q starts from Dehradun to Lucknow at 1:35 pm with an average speed of 20 m/s. At what time the two trains will meet each other if the distance between Lucknow and Dehradun is 625 Km.Solution
Speed of train P = 30 × 18/5 = 108 Km/h Speed of train Q = 20 × 18/5 = 72 Km/h Distance travelled by train P till 1:35 pm = 108 × 5/3 = 180 Km Relative speed of trains = 108 + 72 = 180 Km/h Remaining distance to be travelled after 1:35 pm = 625 – 180 = 445 Km Time taken to cover 445 Km = 445/180 = 5/2 = 2 hours 30 minutes So the two trains will meet each other at 1:35 + 2:30 = 4:05 pm
Which one of the following stain is used for staining of the nematodes?
Barberry bush is the alternate host of _______
Pollen sterility in wheat is due to deficiency of
What is transition point in respiration?
Molybednosis in cattle is caused when concentration of Molybednum in fodder is
Button mushroom belongs to the genus
Durum/ Macroni wheat (Triticum durum) is:
The family to which Citrus spp. belongs is
Nitrogen supplied by 400 kg DAP is:
Monoembryony is the emergence of one and only one seedling from a seed. The example of monoembryonic variety of citrus is