Question
Train P starts from Lucknow to Dehradun at 11:55 am with
an average speed of 25 m/s. Train Q starts from Dehradun to Lucknow at 1:35 pm with an average speed of 20 m/s. At what time the two trains will meet each other if the distance between Lucknow and Dehradun is 595 Km.Solution
Speed of train P = 25 × 18/5 = 90 Km/h Speed of train Q = 20 × 18/5 = 72 Km/h Distance travelled by train P till 1:35 pm = 90 × 5/3 = 150 Km Relative speed of trains = 90 + 72 = 162 Km/h Remaining distance to be travelled after 1:35 pm = 595 – 150 = 445 Km Time taken to cover 445 Km = 445/162 = 11/4 = 2 hours 15 minutes So the two trains will meet each other at 1:35 + 2:15 = 3:50 pm
The radius of a circle is 10 cm, and the length of the chord is 12 cm. Find the distance between the chord and the centre of the circle. Â
If I is the incentre of ΔABC , if ∠BAC = 500 , then what is the measure of ∠BIC?
In the given figure, PQR is a triangle and quadrilateral ABCD is inscribed in it. QD = 2 cm, QC = 5 cm, CR = 3 cm. BR = 4 cm. PB = 6 cm. PA = 5 cm and A...

In an orchard, the ratio of the number of mango and lichi trees is 4:7, respectively. Also, there are few apple trees in the orchard which is 50% more t...
Triangle ABC is similar to triangle PQR and AB : PQ = 2 : 3. AD is the median to the side BC in triangle ABC and PS is the median to the side QR in tria...
If in a right angle triangle ABC, Angle B is a right angle. AB = 20 cm, BC= 21 cm if BD is perpendicular to AC find the length of BD?Â
AB and AC are the two tangents to a circle whose radius is 6 cm. If ∠BAC = 60o, then what is the value (in cm) of √(AB2 + AC...
- Length of a chord in a circle of radius 'r' cm, is 24 cm and distance between chord and centre of the circle is 35 cm. Find the value of (6r - 80).