Question
A man travels some distance at a speed of 32 km/hr and
returns at a speed of 24 km/hr. If the total time taken by him is 2 hrs 20 min, the distance isSolution
Let the distance travelled by a man be D km According to the question, Total time taken = 2 hrs 20 min = 2(20/60) = 7/3 hours Total time = T1 + T2 D/32 + D/24 = 7/3 (3D + 4D)/96 = 7/3 7D/96 = 7/3 D = 32 km
Which integrated complex is set to host the FIH Hockey5s World Cup qualifiers before the Summer 2024 Olympic Games in Paris?
Which tiger reserve in India has been rated as the best-maintained tiger reserve according to the 5th cycle of Management Effectiveness Evaluation (MEE)...
Which initiative aims to enable instant cross-border retail payments by interlinking domestic fast payments systems of ASEAN countries and India
What is the name of the forest conservation scheme launched by Himachal Pradesh to involve local communities and private entities?
The Election Commission is organizing a _______ offline hackathon, Electhon 2023, to address critical issues in the electoral process being held at the ...
What is the new transaction limit set by the RBI for UPI Lite, which was increased from Rs 200 to __________ .
RBI has updated instructions in the Master Direction on Know Your Customer (KYC) related to wire transfers.Under the new rules,domestic wire transfers o...
What is the objective of the "Scheme for Expansion and Modernization of Fire Services in the States" launched by the Ministry of Home Affairs?
What is the total number of job vacancies mobilised by the National Career Service (NCS) portal since its launch?
India’s Largest Business Jet Terminal is inaugurated at which Airport?