📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A sum of Rs 12,000 is invested at 7% simple interest per

    annum. In how many years will the interest amount be Rs 5,040?
    A 2 yrs Correct Answer Incorrect Answer
    B 4 yrs Correct Answer Incorrect Answer
    C 6 yrs Correct Answer Incorrect Answer
    D 9 yrs Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    SI = (P × R × T)/100 5,040 = (12,000 × 7 × T)/100 5,040 = 840T T = 5,040 / 840 = 6 years Answer: 6 years.

    Practice Next
    More Simple and compound interest Questions