Question
Rs. 2,800 increases to Rs. 3,640 in 4 years at a simple
interest rate of r% per annum. If Rs. 7,000 is put at 2r% per annum for 1 year, how much interest will it earn?Solution
ATQ,
Interest earned in 4 years = 3640 – 2800 = Rs. 840
Simple interest = Sum invested × rate of interest × time period in years ÷ 100
So, 840 = 2800 × r × 4 ÷ 100
Or, r = 840 ÷ (4 × 28)
So, r = 7.5
So, new rate of interest = 2 × 7.5 = 15% p.a.
So, required interest = 7000 × 15 × 1 ÷ 100 = Rs. 1,050
When a motor vehicle is transferred in the name of another person, certificate of insurance is:
‘A’ entered a house to commit theft. Old lady living in the house saw the thief and shouted for help. Neighbors collected near the house and caught...
The Schedule of Limitation Act, 1963 contains-
The Governor of the State may ………………………… entrust to State Government or to its officers functions in relation to any matter to which...
Partner's liability for acts of the firm is___?
As per section 9(c) of the Industrial Disputes Act, 1947 the total number of members of the Grievance Redressal Committee shall not exceed more than ___...
According to the General Insurance Business (Nationalisation) Act under what circumstances can the Central Government frame schemes for the more efficie...
Where a person dies, which of the following cannot be done against legal representative, as per SCRA?
Which of the following section of IPC deals with the act not intended to cause death done by consent in good faith for person's benefit ?
As per S. 89 of CPC the court may refer disputes for settlement outside court by which of the following modes?