Question
Mitch placed Rs. 32,000 in a compound interest account
with an annual rate of 30%, compounded semi-annually. After investing for a period of 15 months, calculate the total amount Mitch will receive by the end of this term.Solution
Compound interest = Sum X {1 + (rate of interest/100) }time period - Sum Effective rate of interest = 30 ÷ 2 = 15% per term So, amount after 1 year = 32,000 X (1.15) 2 = Rs. 42,320 And interest charged in next 3 months = 42,320 X 15 X 3 ÷ (12 X 100) = Rs. 1,587 So, amount after 15 months = 42,320 + 1587 = Rs. 43,907
Read the directions carefully and answer the following question.
Seven persons A, B, C, D, E, F and G are sitting in the straight horizontal li...
Who among the following person sits fourth to the left of F?
How many persons sit to the right of V?
How is R related to Q?
What is the position of Palak with respect of Punish?
P, Q, R, S and T are sitting in a straight row, facing north. Neither Q nor S sit at the exact central position of the row. R is adjacent to S, while P ...
How many persons sit between D and V, if counted from the right of V?
How many persons are sitting between O and N when counted from the left of O?
How N is related to T?
Four of the following five are alike in a certain way based on a group, find the one that does not belong to that group?