Question
An investment of Rs. 9,600 at an annual interest rate of
'R' percent for three years yields a simple interest of Rs. 5,760. Calculate the compound interest accrued on a separate investment of Rs. 5,000 for one year at the same interest rate, with the interest being compounded semi-annually.Solution
Simple interest = Principal X (rate/100) X time 5,760 = 9,600 X (R/100) X 3 'R' = (5,760/288) = 20 Effective rate of interest = (20/2) = 10% Effective time = 2 X 1 = 2 terms So, CI = 5000 x (1 + 10/100)2 - 5000 So, CI = 5000 x (121/100)Â - 5000 So, CI = 6050 - 5000 So, CI = Rs 1050
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
24.45% of 14.99% of 14999.78 + 159.80 = ?% of 1999.78
115.98 + 109.01 + (√575 - 17) X 20.09 - 204.89 + 38.03 = ?
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
25.11% of 199.99 + √143.97 ÷ 6.02 = ?
24.66% of 8640.31 + (56.06 × 14.11) ÷ 8 = ?
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
27.27% of 5501.22 + 12.53% of 158.99 – √ 1599 = ?
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)