Question
Quantity I: A person invests Rs. 10,000 in a bank at an
interest rate of 5% per annum, compounded annually. What is the total amount in the account after 3 years? Quantity II: Another person invests Rs. 12,000 in a different bank at an interest rate of 4% per annum, compounded annually. What is the total amount in that account after 2 years? Two quantities, Quantity I and Quantity II, are provided. Your task is to solve both quantities and determine the correct relationship between them. Choose the appropriate option.Solution
Quantity I: Total amount after 3 years = P(1 + r/100n)^(nt)Â = 10000(1 + 0.05/1)^(1*3)Â = 10000(1.157625)Â = 11576.25. Quantity II: Total amount after 2 years = P(1 + r/100n)^(nt)Â = 12000(1 + 0.04/1)^(1*2)Â = 12000(1.0816)Â = 12979.20. Answer: A (Quantity I < Quantity II)
Chlorophyll is formed from
Which of these is a merit of commodity approach ?
Who discovered the downy mildew for the first time in India?
Almost all members of which of the following family are susceptible to fireblight disease?
Market Targeting is a process of _____.
The receptor of gibberellin
Which growth parameter indicates the dry matter accumulation per unit leaf area and is used to assess photosynthetic efficiency?
Which germ layer gives rise to the foregut in insects?
Which element constitutes the highest percentage in the Earth’s crust?
Which among the following can be considered as a biofertilizer?