Direction: The question consists of two quantities, choose the correct option which represents the correct relation between Q1 and Q2.
Quantity I (Q1) . The income of A is rupees 28,000 and the income of Of B. Is 15% more that of A. A spent 25% of his income on food, 40% of his remaining income on medicine, and save the rest such that his saving was rupees 600 less than that of B. If 30% of B's total expenditures were on medicine, then find his expenditure on medicine.
Quantity 2. In class of 8750 students. 44% are boys and remaining are girls. 60% of the boys and 45% of the girls wrote an examination, out of which only 160 boys and 155 girls failed in the examination. Find the fraction. The number of students who passed the examination in the class.
Expenditure of A on food= 28000*0.25=Rs. 7000 Remaining income = 28000-7000=Rs. 21000 Expenditure of A on medicine = 21000*0.4 = Rs. 8400 So amount saved by A = 28000-(7000+8400) = Rs. 1260 Savings of B= 12600+600 = Rs.13200 Income of B = 28000*1.15=Rs. 32,200 So total expenditure of B = 32200-13200 = 19000 So expenditure of B on medicine = 19000*0.3 = Rs. 5700 Quantity 2 Number of boys in the class = 8750*0.44 = 3850 Number of girls in the class = 8750-3850 = 4900 Number of boys who wrote the examination= 3850*0.6 = 2310 The number of girls who wrote examination = 4900*0.45 = 2205 Number of boys who passed the examination = 2310-160 = 2150 Number of girls who passed the examination = 2205-155 = 2050 So total number of student who pass examination.= 2150+2050 = 4200
The columnar soil structure is observed in __________ soils.
Under the agreement between the Government of India and the Government of South Korea, mangoes exported from India to South Korea are required to underg...
The average conditions of weather for a month, season or year are denoted as
Which of the following is a common sign of Indian meal moth infestation in stored products?
Folding of leaflets of Mimosa pudica is associated with the efflux of:
The term “Arrowing” is associated with
Which of the following is an agronomic measure of erosion control?
What is the colustrum requirement for the new born calf on the basis of body weight
Under Section (43)2 of the FSS Act 2006 the FSSAI has notified how many laboratories in September 2017:
Common Peacock Butterfly; _________ is state butterfly of Uttarakhand.