Question
Direction: The question consists of two quantities,
choose the correct option which represents the correct relation between┬а Quantity I┬а and┬а Quantity II. Quantity I┬а┬а . The income of A is rupees 28,000 and the income of Of B. Is 15% more that of A. A spent 25% of his income on food, 40% of his remaining income on medicine, and save the rest such that his saving was rupees 600 less than that of B. If 30% of B's total expenditures were on medicine, then find his expenditure on medicine. Quantity II. In class of 8750 students. 44% are boys and remaining are girls. 60% of the boys and 45% of the girls wrote an examination, out of which only 160 boys and 155 girls failed in the examination. Find the fraction. The number of students who passed the examination in ┬а the class.Solution
Expenditure of A on food= 28000*0.25=Rs. 7000 Remaining income = 28000-7000=Rs. 21000 Expenditure of A on medicine = 21000*0.4 = Rs. 8400 So amount saved by A = 28000-(7000+8400) = Rs. 1260 Savings of B= 12600+600 = Rs.13200 Income of B = 28000*1.15=Rs. 32,200 So total expenditure of B = 32200-13200 = 19000 So expenditure of B on medicine = 19000*0.3 = Rs. 5700 Quantity 2 Number of boys in the class = 8750*0.44 = 3850 Number of girls in the class = 8750-3850 = 4900 Number of boys who wrote the examination= 3850*0.6 = 2310 The number of girls who wrote examination = 4900*0.45 = 2205 Number of boys who passed the examination = 2310-160 = 2150 Number of girls who passed the examination = 2205-155 = 2050 So total number of student who pass examination.= 2150+2050 = 4200
рдХреБрдЬрдЧрд╣ рдлреЛреЬрд╛ рдФрд░ рд╕рд╕реБрд░ рд╡реИрджреНрдпред┬а рдХрд╣рд╛рд╡рдд рдХрд╛ рдЕрд░реНрде рдХреНрдпрд╛ рд╣реИ ?
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореЗрдВ рд╕реЗ рдХреМрди-рд╕рд╛ рд╢рдмреНрдж рд╢реБрджреНрдз рд╣реИ?
тАШрдЗрдзрд░ рдЙрдзрд░ рдХреА рд╣рд╛рдВрдХрдирд╛тАЩ рдореБрд╣рд╛рд╡рд░реЗ рдХрд╛ рдЕрд░реНрде рд╣реИ:
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рд╡рд╛рдХреНрдпреЛрдВ рдореЗрдВ рд╕реЗ рдХреМрди рд╕рд╛ рдЕрд╢реБрджреНрдз рд╣реИ -
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореЗрдВ рд╕реЗ рдХреМрди-рд╕рд╛ рд╡рд╛рдХреНрдп рд╢реБрджреНрдз рд╣реИ ?
рд░рд╛рдЬрднрд╛рд╖рд╛ рд╕рдорд┐рддрд┐┬а рдХреА рдкреНрд░рдердо рдмреИрдардХ рд╣реБрдИ рдереАред┬а
рд╕рд░реНрд╡рдирд╛рдо рдХреЗ рдХрд┐рддрдиреЗ рднреЗрдж рд╣реЛрддреЗ рд╣реИрдВ ?
рд░реАрддрд╛ рдиреЗ ( 1) рдлрд▓ рдирд┐рдХрд╛рд▓рд╛ ( 2) рдЯреЛрдХрд░реА рд╕реЗ ( 3) рдЕрдкрдиреЗ рд╣рд╛рде рд╕реЗ ( 4) ред рдкреНрд░рд╕реНрддя┐╜...
┬а рдЗрдирдореЗ рднрд╛рд╡рд╡рд╛рдЪреНрдп рд╕реЗ рд╕рдВрдмрдВрдзрд┐рдд рд╡рд╛рдХреНрдп рд╣реИрдВ тАУ
рд╕реВрдЪреА- I рдХреЛ рд╕реВрдЪреА тАУ II рдореЗрдВ рд╕реБрдореЗрд▓рд┐рдд рдХреАрдЬрд┐рдП рдФрд░ рд╕реВрдЪрд┐рдпреЛрдВ рдХреЗ рдиреАрдЪреЗ рджрд┐рдП я┐╜...