Question
A trader buys 400 shares of a company at Rs. 80 each,
paying 1% brokerage on the purchase value. The company declares a dividend of 12% on the face value of Rs. 50 per share, which he receives. He then sells all 400 shares at Rs. 88 each, paying 1% brokerage on the selling value.Solution
ATQ, Cost: Purchase value = 400 × 80 = 32,000 Brokerage on purchase = 1% of 32,000 = 320 Total cost = 32,000 + 320 = 32,320 Dividend: Dividend per share = 12% of 50 = 0.12 × 50 = 6 Total dividend = 400 × 6 = 2,400 Selling: Selling value = 400 × 88 = 35,200 Brokerage on selling = 1% of 35,200 = 352 Net selling amount = 35,200 – 352 = 34,848 Overall profit: Total inflow = Net selling + Dividend = 34,848 + 2,400 = 37,248 Total outflow = 32,320 Profit = 37,248 – 32,320 = 4,928 Hence, Overall profit = Rs. 4,928
Statements: No apple is an orange.
All oranges are grapes.
...
Statements:
Some reds are blues.
All blues are greens.
Some greens are not yellows.
Conclusions:
I. Some yellows ...
In the following questions below are given some statements followed by some conclusions based on those statements. Taking the given statements to be t...
In the question below there are some statements followed by some conclusions. You have to take the three given statements to be true even if they seem ...
In the questions given below, there are three statements followed by three conclusions I, II and III. You have to take the three given statements to be...
Statements:
Only Tool is Screw
Some Tool is Nut
All Nut are Bolt
Conclusions:
I. All Nut can be Tool
II. All Screw can Bolt
In the questions given below, there are three statements followed by two conclusions I and II. You have to take the three given statements to be true e...
In the question below there are four statements followed by three conclusions I, II and III. You have to take the three given statements to be true eve...
Statements: All hotels are busses.
Some buses are cars.
All cars are trams.
Some trams are clouds.
Conclusions:I. some trams...
In the question below some statements are given followed by three conclusions I, II and III. You have to take the given statements to be true even if t...