Question
The average scores of candidates from Institute A and
Institute B in a Mock test (out of 150 marks) are 80 and 90, respectively. The number of candidates in Institute B is 33.33% less than that in Institute A. Quantity I: If the difference in the number of candidates between both Institutes is 48, determine the number of candidates in Institute B. Quantity II: Calculate the combined average score of candidates from both Institutes. Quantity III: A candidate from Institute A scored 48% of the total marks and obtained 18 marks more than the passing score. What is the passing score? In the question, three quantities i.e. Quantity I, Quantity II and Quantity III are given. Solve the given quantities to establish the correct relation between them and choose the correct option.Solution
ATQ, Quantity I, candidates in institute A = 48 × 3 = 144 candidates in institute B = 144 × 2/3 = 96 Quantity II, candidates in institute A = 3x candidates in institute B = 2x Average marks of students of both class = (3x × 80 + 2x × 90)/(3x + 2x) = (240 + 180)/5 = 420/5 = 84 Quantity III, Passing Marks = 150 × 0.48 - 18 = 72 - 18 = 54 Hence, Quantity I > Quantity II > Quantity III
How many moles of carbon dioxide are present in a gas jar containing 1.501 × 1022 molecules of CO₂?
Inactive Nitrogen and Argon gases are usually used in electric bulbs in order to
What is the work to be done to increase the velocity of a car from 30 km h⁻¹ to 60 km h⁻¹ if the mass of the car is 1500 kg?
Two billiard balls each of mass 0.02 kg moving in opposite directions with speed 5 m s−1 collide and rebound with the same speed. What is t...
The last phase of which disease is known as "lockjaw"?
Which of the following statements about permanent tissues is correct ?
Which one of the following statement regarding the sun is correct?
Metals are good conductors of electricity because –
A fluid flows through a horizontal pipe. The pressure drops by 2000 Pa and speed increases from 2 m/s to 4 m/s. Find density.
The pH of blood is primarily regulated by: