Question
A company purchased a machine for Rs. 50,000. The
machine depreciates at a rate of 15% per year for two years. After three years, the company sold the machine for Rs. 28,900. What was the percentage of depreciation during the third year only?Solution
Percentage of depreciation in the first and second year = 15% per year = 36125 Let the percentage of depreciation in the third year alone = x% Then (100-x) % of 36125 = 28,900
100-x = 80 x = 100-80 = 20%
A-5,  A,  35,  52, 78, 115
Find the wrong number in the given number series.
121, 132, 145, 160, 181, 204
Find the wrong number in the given number series.
 31, 25.5, 36.5, 90, 353, 2838
- Find the wrong number in the given number series.
420, 369, 318, 277, 238, 225 Find the wrong number in the given number series.
102, 124, 160, 212, 289, 410
1320, 1352, 1390, 1436, 1488, 1548
-1236, -724, 5, 1005, 2336, 4062
2Â Â Â Â Â 27Â Â Â Â Â Â 43Â Â Â Â Â 50 Â Â Â Â Â Â 56 Â Â Â Â Â Â Â 57
...Find the wrong number in the given number series.
120, 126, 138, 162, 220, 306
18000Â Â Â 3000Â Â Â Â 600Â Â Â 150Â Â Â Â 40Â Â Â 25