Question
A dishonest dealer professes to sell his goods at cost
price, but he uses a weight of 700 gm for the kg weight. Find his approximate gain per cent.Solution
Suppose goods cost the dealer Re 1 per kg. He sells for Re 1 what cost him Re 0.7. Gain on Re 0.7 = Re 1- 0.7 = Re 0.3 Gain on Rs. 100 = 0.3 * 100/0.7 = 42.85% Gain% = 42.85% Alternate Method: Gain% = (True weight – False weight) * 100/ False weight = (1000 – 700)*100/700 = 42.85%
Which of the following is the capital of the Union Territory Dadra and Nagar Haveli?
Which brand topped as the most valuable brands in India, according to Interbrand 2023?
On which date is World Lung Cancer Day commemorated annually?
Adhai Din Ka Jhonpra", a historical mosque, is located in which Indian state?Â
Where is the headquarters of National Film Archives of India (NFAI) located?
The missing letter in the following series is:
A Z E V J ?
Three of the following words are alike in some manner and hence form a group. Which word does NOT belong to that group?
Which of the following is not considered a Neolithic site in India?
The person who inspired for Lal Kurti Movement was?
Currency of Cuba isÂ