📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    An article is bought for ₹500 and sold at a profit of

    20%. What is the  selling price ?
    A ₹305 Correct Answer Incorrect Answer
    B ₹500 Correct Answer Incorrect Answer
    C ₹600 Correct Answer Incorrect Answer
    D ₹200 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Profit = 20% of 500 = 100 SP = 500 + 100 = ₹600

    Practice Next
    More Profit and loss Questions
    ask-question