Question
A shopkeeper has ‘x’ kg Sugar and the cost price of
‘x’ kg Sugar is Rs. 7200. He sells half of the Sugar at a profit of 10%. At what profit % should he sell the remaining half of the Sugar so that he gets 12.5% profit on the whole?Solution
ATQ, Cost price of the half Sugar = 7200/2 = Rs. 3600 Selling price of the half Sugar = 3600 × 110% = Rs. 3960 Selling price of the whole Sugar = 7200 × 112.5% = Rs. 8100 Selling price of remaining Sugar = 8100 – 3960 = Rs. 4140 Profit on remaining Sugar = 4140 – 3600 = Rs. 540 Profit % on remaining Sugar = 540/3600 × 100 = 15%
अनु + एषण का सही सन्धि शब्द है
निम्नलिखित में 'तत्सम' शब्द है-
काम काज में कोरा होना। इस मुहावरे का अर्थ बताये।
निम्नलिखित वाक्य में कोष्ठक में आए शब्द के अनुसार विशेषण ...
दिए गए शब्द के पर्याय के लिए चार चार विकल्प दिए गए हैं। उचि�...
'चौथा' का तत्सम शब्द है-
किस अनुच्छेद द्वारा संसद संविधान के प्रारंभ होने से 15 वर्�...
- ‘पढ़ाई’ किस प्रकार की संज्ञा है?
सूची – I को सूची & II से सुमेलित कीजिए और सूचियों के नीचे दिए ग�...
केंद्रीय हिंदी शिक्षण संस्थान किस मंत्रालय के अधीन है ?