Question
The cost price of product ‘B’ is (400/9)% of the
selling price of product ‘A’. Product ‘A’ is sold at 35% profit, and the cost price of product ‘A’ is Rs. 18 more than that of product ‘B’. If the cost price of product ‘A’ is equal to the selling price of product ‘B’, find the cost price of product ‘B’.Solution
ATQ,
Let cost price of product ‘A’ = Rs. ‘x’ = selling price of product ‘B’
Selling price of product ‘A’ = 1.35 × x = Rs. ‘1.35x’
Cost price of product ‘B’ = (4/9) × 1.35x = Rs. ‘0.6x’
ATQ,
x = 0.6x + 18
Or, 0.4x = 18
Or, x = 45
So, cost price of product ‘B’ = 0.6x = 0.6 × 45 = Rs. 27
Percent of Nitrogen content present in Calcium nitrate and Calcium Ammonium Nitrate respectively is:
Apna Khet Apna Kaam is the scheme of under MGNREGA which state?
The following is not a characteristic of land
Colostrum is
What is the nitrogen-providing form of urea in plants?
INM comprises of
Dominant clay mineral present in red soil is
During drying, some parts of the wood may dry rapidly while some may not. Because of this, improper drying shrinkage of wood occurs, that results in th...
Fat in milk is present in:
Which method of training system is commonly used in Aonla?