Question
The cost of 5 guns is equal to the cost of 12 magazines.
If a seller marks the price of each gun 50% higher than its cost price and gives away one magazine for free with each gun, what will be the profit the seller makes on each sale?Solution
Let the cost price of 5 guns be Rs. '60x' So, cost price of each gun = 60x ÷ 5 = Rs. '12x' And cost price of each magazine = 60x ÷ 12 = '5x' So, marked price of each gun = 12x X 1.5 = Rs. '18x' So, profit earned on selling each gun = 18x - 12x - 5x = Rs. 'x' So, required percentage = {x/(12x + 5x)} X 100 ~ 5.88%
Identify the correctly matched pair:
Which of the following controls/control the growth of bollworms ?Â
Which enzyme is correctly paired with its function?
The fluid part of blood after removal of corpuscles is known as:
Which organism does not fit into the cell theory?
What is the term for the rhythmic contraction of the muscle lining of the canal to push food along the gut?
Which of the following hormones is responsible for ovulation?
In which ecosystem is the biomass of primary consumers greater than that of producers?
How many histone proteins are present in a nucleosome core?
The study of tissues is called: