Start learning 50% faster. Sign in now
Cost price of 120 pens = ₹240. Cost price per pen = ₹240 / 120 = ₹2. Selling price of 60 pens at ₹5 each = 60 * 5 = ₹300. Remaining pens = 120 - 60 = 60. Selling price of remaining pens (marked price = ₹6, discount = 20%) = ₹6 * 0.8 = ₹4.8 each. Total selling price of remaining pens = 60 * 4.8 = ₹288. Total selling price = 300 + 288 = ₹588. Total cost price = ₹240. Profit = 588 - 240 = ₹348. Correct answer: A) ₹348 Profit
WHEN THE demand changes due to increase in its own price, it is known as
The tip clipping of infested seedling to manage stem borer in rice is a
Argemone mexicana adulterates the quality of which of the following?
Tiller Production in rice is greatly affected by
Reinfiltration through soil surface is called-
Vasantrao Naik award is given by ICAR for research application in
Which of the following is an indicator of SO2 (Sulfur dioxide) pollution in the air?
What natural openings on the edges of leaves serve as entry points for bacterial pathogens such as Xanthomonas citri (black rot of cabbage)?
Crop failure due to prolonged dry spells during crop period and less than 75 days of crop growing season are the characteristics of which type of farming?
In hill soils or acidic soils, nutrients are present except?