Question
C and D invest in a business in a ratio of 4:5. If 10%
of the total profit goes to charity and D's share is Rs.900 after the donation, what is the total profit?Solution
Let the total profit be P. Since 10% is donated to charity, the remaining profit that is shared between C and D is 90% of P. Remaining profit = P×90/100 = 0.9P D's share is greater than C's since they invested in a ratio of 4:5. Therefore, for every 9 parts of the profit, D gets 5 parts. First, let's find out what 1 part is worth: D's share = (5/9) × 0.9P = 0.5P Given that D's share after the donation is 900: 0.5P - 900 P = 900/0.5 P = 1800 So, the total profit before the donation to charity is 1800Rs.
The value of nutrient index for medium or average fertility soil is?
The protein deficiency disease is known as
Match the average rainfall with climatic region:
The difference between the current assets and current liabilities of a business is defined as:
What is the Capacity of High-volume sprayer?
Radiation dose is defined as the:
The process of removal of odoriferous and flavored substances in oil is known as:
India's first Agriculture University is established in which state?
Fats perform the following functions except for one function. Which function does fat NOT perform?
Hardness of water is due to the presence of salts of