Question
Following the sale of apples with a 30% profit, the
seller made an intriguing discovery. He observed that the marked price of an apple exceeded the combined sum of the cost price and the selling price by 30%. Despite earning a profit of Rs. 2,400 from this sale, could you ascertain the value of the discount granted on each apple?Solution
ATQ, We can say that the cost price of an apples be Rs. β100aβ So, selling price of an apples = 100a Γ 1.30 = Rs. β130aβ Marked price of an apples = (130a + 100a) Γ 1.30 = β299aβ So, discount allowed = 299a β 130a = Rs. β169aβ ATQ; 130a β 100a = 2400 Or, 30a = 2400 So, a = 80 So, discount allowed = 169 Γ 80 = Rs.13,520