Start learning 50% faster. Sign in now
Cost price of 1 apple = 120/30 = Rs.4 Selling price of 1 apple = 4 × 125% = Rs.5 Required number = 75/5 = 15
Statements: Some books are notebooks.
No notebooks is a pages.
Which of the following pair have same Flat No. and same Floor No.?
Statements:
Some font is marker.
All marker is letter.
No letter is design.
Every design is review.
Conclusions:
...Two statements are given followed by two conclusions numbered I and II. Assuming the statements to be true, even if they seem to be at variance with co...
Statement:
Some Sundays are Monday.
Only a few Monday are Tuesday.
All Wednesday are Tuesday.
None of the Monda...
Statements:
Every cycle is train.
34% trains are aeroplanes.
Few aeroplanes are helicopters.
Conclusions:
I. Some cyc...
Statements: Some nails are hairs.
...
Statements: All chocolates are ice-creams.
All ice-creams are toffees.
All toffees are cold-drinks.
Statement:
Some doors are tables
Only tables are benches
Only a few tables are windows
No door is clock
Conclusion:
Statements:
All Onion are Potato.
No Potato is Tomato.
All Tomato are Cabbage.
Conclusions:
I. All Potato be...