Start learning 50% faster. Sign in now
Cost price of 1 apple = 100/40 = Rs.2.5 Selling price of 1 apple = 2.5 × 120% = Rs.3 Required number = 78/3 = 26
Read the directions carefully and answer the following question.
Seven persons A, B, C, D, E, F and G are sitting in the straight horizontal l...
Which of the following statements regarding the system is wrong?
Which of the following Colour does J like?
How is X related to D?
How many people are sitting between G and C when counted in clockwise direction from G?
____ sits fourth to the right of G.
If Q interchange its position with the person who paid Rs. 250, then what is the new position of Q from the right end?
The number of persons sits between R and S is the same as between O and _____, when counted from the right of both S and O?
Who among the following person likes Guava in the row arrangement?