Question
The cost price of 40 apples is Rs.100. If it is sold at
20% profit, then how many apples will be sold for Rs.78?Solution
Cost price of 1 apple = 100/40 = Rs.2.5 Selling price of 1 apple = 2.5 × 120% = Rs.3 Required number = 78/3 = 26
Fill in the blanks.
The members of the Esquire Club refused to admit Barney to the club due to his ______ manner of picking his nose and slur...
All the bedrooms are __________ flowers, to match the paper and cretonne.
Each question below has two blanks, which is indicating that something has been omitted. Choose the most suitable option indicating the words that can ...
The _________ today was quite engaging and full of twists.
        The shoes that Shweta  was wearing did not ________ with her dr...
In the following questions, each sentence has two blanks. Choose the appropriate set of words for the blanks that best fits in the context of the sente...
Fill up the blank with the word that makes the sentence grammatically and contextually correct.Â
Net neutrality__________rules of the road for...
Fill in the blank with the most appropriate phrase.
Due to the network issue, the call suddenly got____.
Directions: The following question has two blanks, each blank indicating that something has been omitted. Choose the set of words for each blan...
In the question given below, two sentences are given with one blank each. From the given options, choose the word that correctly fits both sentences.
Choose the correct words to fill in the blanks.
One ____ the two elevators ____ the building has been ______ repair _____ nearly two weeks.