Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 80 per roll.
He spent Rs. 900 on their transportation. He also paid 50 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 30% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 80) + 900 + (100 × 0.50) = 8000 + 900 + 50 = Rs. 8950 Selling price at 30% profit = 1.30 × 8950 = Rs. 11635 Therefore, selling price of each roll of paper = 11635/100 = Rs. 116.35
I worked very hard, and I’m happy with the finish product.
Passer-by are often curious to see a Western face behind the waffle irons, and he sells hundreds of waffles a day.
There is no pleasure for you in this world and there will be none in the world to come.
You need have brought your umbrella as it is a cloudy day.
In each of the following questions, a part of the sentence has been highlighted. You need to identify which of the given options can replace the highlig...
My cousin has been ill since three days .
The people are stuffing from cancer and other diseases and the recreation imposed is in more public interest.
1. suffering, restriction, larger
There was a roll of drums ?
In the following question, sentences are given with a part in bold. The given phrase in bold may or may not contain an error. The options following can...
The assembly is most likely to be started as early as possible.