Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 80 per roll.
He spent Rs. 900 on their transportation. He also paid 50 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 30% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 Γ 80) + 900 + (100 Γ 0.50) = 8000 + 900 + 50 = Rs. 8950 Selling price at 30% profit = 1.30 Γ 8950 = Rs. 11635 Therefore, selling price of each roll of paper = 11635/100 = Rs. 116.35
A box contains the coins of 5p, 10p and 25p are in the ratio 3:4:6. If there is Rs. 164 in all, how many 10p coins are there?Β
Rs. 10400 was divided among A, B and C in the ratio 2:3:3. B kept Rs. 1200 for himself, gave Rs. 500 to his mother and divided the remaining money among...
Ratio of number of book to number of pen sold by a shopkeeper is 25:18, respectively while ratio of number of pen to number of pencil sold by the same s...
- A total of Rs. βKβ was to be distributed among X, Y, and Z in ratio of 6:5:7 respectively but due to some reason the money was falsely distributed in r...
P, Q and R together started a business. Four times the investment of P equals five times the investment of Q and the capital of Q is twice that of R. Fi...
Two numbers are in the ratio 6:5. After adding 3 and 5 to them respectively the ratio becomes 2:3. Find the bigger number.
- Q and L have chocolates in the ratio of 7: 8 and B and N have chocolates in the ratio of 2: 5. Q has 20 more chocolates than B and sum of chocolates of B a...
Find the fourth proportion of (k - 2), (2k - 4) and (3k - 6). (Note: 'k' is the smallest two-digit multiple of 3.)
If 30% of a certain number is equal to 4/5th of another number, what is the ratio between the numbers?
The total number of students in a school is 20100. If the ratio of boys to the girls in the school is 63:71 respectively, then find the total number of ...