Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 70 per roll.
He spent Rs. 850 on their transportation. He also paid 30 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 20% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 70) + 850 + (100 × 0.30) = 7000 + 850 + 30 = Rs. 7880 Selling price at 20% profit = 1.20 × 7880 = Rs. 9456 Therefore, selling price of each roll of paper = 9456/100 = Rs. 94.56
Which of the following is not correct regarding adjusted R2?
...Which of the following is not an assumption of Keynesian Simple model?
In monopolistic competition, long-run equilibrium occurs where price is:
To gauge the sacrifice made by a taxpayer, we should use the _____ tax rate.Â
C= 0.8(1-t)Y , t=0.25, I=200 and G=800. Calculate the change in output when tax rate increases to 0.50
Which of the following four-firm concentration ratios is most consistent with perfect competition?
If X(bar) = 25, Y(bar) = 120, bxy = 2. Find the value of X when Y=130?
Calculate personal income:
...The two regression lines are 6X+4Y=52 and 12X+6Y=62. Find the correlation coefficient.
...Commodity X and Y have an equal price elasticity of supply. The supply of X rises from 400 units to 500 units due to a 20 percent rise in its price. Cal...