Question
The cost price of 23 mangoes is Rs.200. Because of bad
quality of mangoes, the shopkeeper has to sell mangoes at a loss that is equal to selling price of 2 mangoes. Find the price at which the mangoes were sold.Solution
Let the selling price of one mango be Rs. x So, the selling price of 23 mangoes = Rs.23x Now, => 23x = 200 – 2x => x = 8 Therefore the selling price of 23 mangoes = 23 × 8 = Rs.184
Which of the following is true regarding E?
Statements:
U > R ≥ T = S > P; T < Q > C < M
Conclusions:
I). Â U < Q
II). Â Q > P
...How many boxes are kept in the container?Â
Which of the following pair of boxes were placed at the bottommost position?
- Seven persons, D, E, F, G, H, I and J, take leave on seven different days of the week starting from Monday. J takes leave immediately after G. H takes leav...
Who lives immediately below B’s flat?
Which of the following pair of persons are immediate neighbors?
How many boxes are kept between V and the box which is kept immediately below box U?
Who among the following get highest annual salary?
Which of the following Flat is vacant?