Question
Pipe X can empty a completely filled tank in 60 hours.
Pipe Y and X together can fill an empty tank completely in (z+6) hours. The efficiency of pipe Y is 40% more than the efficiency of pipe U. Pipe Y and U together can fill the empty tank together in 30 hours. Find the value of ‘z’.Solution
ATQ,Let’s assume the capacity of the tank is 720 units. Efficiency of Pipe X = 720 / 60 = -12 units/hour. The efficiency of pipe Y is 40% more than the efficiency of pipe U. Let’s assume the efficiency of pipe U is ‘2b’. Efficiency of pipe Y = 2b of (100+40)% = 2b of 140% = 2.8b Pipe Y and U together can fill the empty tank together in 30 hours. (2.8b + 2b) x 30 = 720 4.8b = 24 b = 5 Pipe Y and X together can fill an empty tank completely in (z+6) hours. (2.8b - 12) x (z+6) = 720 (2.8x5 - 12) x (z+6) = 720 (14 - 12) x (z+6) = 720 2 x (z+6) = 720 (z+6) = 360 z = 354 Value of ‘z’ = 354.
What is the total initial quantity of the mixture if it originally had petrol and diesel in an 8:7 ratio, and after removing 315 ml of the mixture and a...
A container has 500 litres of pure milk. Some quantity x litres is removed and replaced with water. This operation is done three times in total. If afte...
A 220-litre mixture contains petrol and water, only in ratio 6:5, respectively. How much water should be added in the mixture so that the quantity of wa...
What is the original amount of mixture 'P' if 25% of it, consisting of petrol and diesel in a 5:6 ratio, is combined with 240 liters of mixture 'Q' with...
Quantity of milk is 20% more than that of water in 220 litres mixture (milk + water). If 22 litres milk is added, then find the quantity of milk in the ...
A mixture contains 30 ml water and rest ‘x’ ml milk. When 0.6x ml of water is added to the mixture, the quantity of water becomes 2/5th of the mixtu...
In a mixture, 25% is water and the remainder is milk. The milk is 140 liters more than the water. How much water is in the mixture?
A vessel holds 150 liters of a milk and water mixture, where the quantity of milk is 33.33% less than the quantity of water. From this mixture, 30 liter...
If 4 kg of metal of which 1/3rd is zinc and the rest is copper, be mixed with 5kg of metal, of which 1/6 is zinc and the rest is copper, then...
A mixture of ink and water is in the ratio 6:4. If 15% of the mixture is removed and replaced with water, what will be the new ratio of ink to water?