Question
Initially, Meena had a salary of Rs. 45,000 and her
expenses to savings were in the ratio 5:4. After her salary increase, she spent 10% less and saved 50% more. What was the increment in her salary?Solution
ATQ,
Initially, expenditure of Meena = 45000 × (5/9) = Rs. 25,000
Initially, savings of Meena = 45000 × (4/9) = Rs. 20,000
After salary hike, expenditure = 25000 × (90/100) = Rs. 22,500
After salary hike, savings = 20000 × (150/100) = Rs. 30,000
So, increased salary = 22500 + 30000 = Rs. 52,500
Required salary hike = 52500 – 45000 = Rs. 7,500
Which of the following style of decision-making focuses on long term?
As per the behavioural theory of decision making by Herbert Simon, there are three essential stages in the act of problem solving and decision making. W...
How does feedback play a role after making a decision?
After a below normal monsoon season, the farmers suffered loss in the actual harvest for the year. The government released relief package for the farmer...
Which of the following is most likely to lead to a poor decision being made?
What is a potential drawback of relying solely on intuition when identifying possible solutions?
The pre-dispositioning theory of decision making was given by ___________
In a democratic decision-making style, the decision is based on inputs from _____
Which of the following is a decision-making model that focuses on using intuition and past experience?
Programmed decisions address the _________ problems.