Question
Ravi had a monthly income of Rs. 32000 and his monthly
expenses were Rs. 25000. In the next year, his income increased by 11% and his expenses rose by 5%. Find the percentage increase in his monthly savings.Solution
ATQ,
Initial savings = 32000 – 25000 = Rs. 7000
New income = 1.11 × 32000 = Rs. 35520
New expenses = 1.05 × 25000 = Rs. 26250
New savings = 35520 – 26250 = Rs. 9270
Percentage increase = [(9270 – 7000)/7000] × 100 = 32.43%
Which country is hosting 'Exercise Bright Star- 23'?
Which two cities in Uttar Pradesh are developing Integrated Manufacturing Clusters under NICDC?
Which individual was appointed as a Judge of the Supreme Court of India in March 2025?
Taiwanese contract manufacturer Foxconn plans to invest Rs 4,000 crore in a new electronics manufacturing facility in which Indian state?
Which bank recently became the first in 11 years to receive an ‘in-principle’ universal bank licence from the RBI?
“Gramin and Krishi Vikas Samiti” was established at which place?
According to the latest ranking released by Brand Finance, what is the most valuable brand in India?
What was the All-India Consumer Price Index (CPI) inflation rate for October 2024?
According to Shiv Prasad Dabral ji, which is the oldest caste of the Himalayas?
Which is India's first solar city?