Question
In an internal assessment, the minimum passing percentage
is 45%. Marks scored by ‘M’ are 15% less than passing marks, and ‘N’ scores 18% marks less than M. What percent less (up to 2 decimal places) than the sum of M’s and N’s marks should O obtain to pass the exam at the borderline?Solution
ATQ,
Let the maximum marks = 100x
Passing marks = 45x
M’s score = (45x)(1 – 0.15) = 38.25x
N’s score = (38.25x)(1 – 0.18) = 31.36x
Sum of the scores of ‘M’ and ‘N’ = 38.25x + 31.36x = 69.61x
Required percentage = {(69.61x – 45x)/69.61x} × 100 = 35.33%
According to the Banking Regulation Act, 1949, non-banking assets must be disposed off within _____ years from the date of acquisition or period extende...
What is project financing?
Which is not the essential characteristic of Bill of exchange:
The Credit Guarantee Fund Trust for Micro and Small Enterprises (CGTMSE) was established jointly by the Government of India (through the Ministry of MSM...
__________ guides how to account for taxes on income.
______ is a system that focuses on activities as the fundamental cost objects and uses the cost of these activities for compiling the costs of product...
____________ = (sales value – variable cost)/ Sales value
The Financial Inclusion Index published by RBI is based on which three dimensions?
The expired portion of capital expenditure is shown in the financial statements as:
Goodwill is considered as: