Question
If the price of tea increases by 50%, what percent
should the consumption be cut down to keep the spending constant?Answer should be rounded off to the nearest integer.Solution
ATQ,
Initial price = Rs. 100m, consumption = n
Initial expenditure = 100mn
New price = 150m
New consumption = 100mn ÷ 150m = 100n ÷ 150
Decrease = n - (100n ÷ 150) = 50n ÷ 150
Required percent = (50n ÷ 150) ÷ n × 100 = 5000 ÷ 150 ≈ 33%
How many agricultural products MSP determined by the Agricultural Costs and Price Commission?
India got its first clean street food hub at
Which of the following is NOT a part of 'risk analyses?
According to Planning commission, Indian region is divided into how many agro climatic zones?
Which among the following state has highest alkaline soil?
What is the standard weight of one bale of cotton?
Which type of food is NOT typically suitable for pressure canning?
Rice crop prefer the pH of:
In the process of micropropagation, plantlets are gradually acclimatized before plantation in farm
Which hormone is known to give consistent results in inducing spawning in sea bass?